V soboto, 1. junija 2024, s pričetkom ob 9. uri, je potekalo avtentično popotovanje, ki je obiskovalce v vsakem vrtu na povsem izviren način popeljalo skozi prostor in čas v odkrivanje neprecenljivih zgodovinskih, kulturnih in naravnih bogastev ter izjemne sporočilne vrednosti tako posameznega vrta kot tudi celotnega kraškega prostora.
Prvi konec tedna v juniju je bil namenjen mednarodnemu projektu »Dobimo se na vrtovih«, čigar cilj in poslanstvo je vsako leto poudariti bogastvo, pomembnost in raznolikost zgodovinskih ter sodobnih parkov in vrtov. Sama pobuda prihaja iz Francije, kjer omenjeno akcijo pripravljajo že več kot dvajset let (»Rendez-vous aux jardins«). V letošnjem letu so bila vrata parkov in vrtov odprta od 31. maja do 2. junija, tema dogodkov pa je bila »Pet čutov v vrtu«.
Gostje so si, skupaj z lokalnim turističnim vodnikom, najprej ogledali Ferrarijev vrt v Štanjelu, kjer so, skozi arhivske podobe in zgodbe, spoznavali družino Ferrari, ki je v tem čudovitem vrtu preživljala svoje počitniške dni. Vrt, ki ga je zasnoval Maks Fabiani, eden največjih slovenskih urbanistov in arhitektov, je izjemen kulturni in arhitekturni spomenik državnega pomena. Voden ogled je razkril terasasto zasnovo vrta, izbrano rastlinje in fenomen vodovodnega sistema ter samooskrbni sistem posestva z lastnimi sadovnjaki, zelenjavnimi vrtovi, pašniki, čebelnjaki, bazenom, baliniščem in ledenico.
V Pepinem kraškem vrtu v Dutovljah je domačinka Pepa obiskovalce popeljala na sprehod po vrtovih in kraški gmajni. Gostje so tako spoznali posebnosti kraške krajine, lokalne kulture in tradicije ter uživali v zgodbah klenih vaških žena. Pepa je med slikovitimi kraškimi vinogradi povabila na kraško marendo iz lokalnih dobrot, kar je celotni izkušnji dodalo še pristni gastronomski pečat.
Celodnevni izlet se je zaključil v Botaničnem vrtu v Sežani. Obiskovalce je sprejela Myrtò Scaramangà, ki je v slogu 19. stoletja predstavila vrt ob Vili Mirasasso. Zgodba o grški trgovski rodbini Scaramangà je skozi poezijo in pripovedi obiskovalce popeljala v davno minuli čas, ko je vrt odseval dostojanstvo te plemenite družine in ljubezen ter naklonjenost, ki jo je gojila do narave, kulture in umetnosti.
Dogodek je sovpadal s Tednom čezmejnega geoparka Kras-Carso in je bil organiziran v okviru projekta KRAS-CARSO II, sofinanciranega iz Programa sodelovanja Interreg V-A Italija-Slovenija 2021-2027, kar se je izkazalo za odlično priložnost, da skupaj povežemo in zasnujemo nepozabno doživetje, ki je razkrilo tri neprecenljive zgodovinske, kulturne in naravne bisere Krasa.